Křesťanská církev Cesta života

Průvodní fotografie ke kázání Karla Sedláčka z 30.11.2008

NENÍ MÍRA JAKO MÍRA


Kdo má širší ramena?
Bývalý zápasník (3. místo na Olympiádě 1980) Vláďa?
Nebo Kája (1. místo v Kimově orientačním běhu 1985 :)))?Kája povolává fyzika Michala s jeho mírkou, aby změřil Vláďu.
„Nula celá sedmdesát,“ hlásí Michal a chystá se změřit Káju.„Ne, ne!“ brání se Kája a přivolává si Káju Zettlů. S jinou - „speciální“ - mírkou.„To není fér,“ ohrazuje se Vláďa, ale trpělivě vyčkává s námi ostatními na výsledek.
„Jak není fér?“ hájí se Kája. „Každej má svojí pravdu a právo být měřen tak, jak tomu věří. Ne?“
„Dva a kousek,“ hlásí Kája Zettl výsledek svého měření.„Nula celá sedumdesát proti dva a kousek...tak kdo má větší ramena?“ Kája je s výsledkem spokojený.Všechno je ale jinak. Přichází spravedlivý Eda s pravou, spravedlivou, neměnnou mírou.Přeměřuje Vláďu... 56 cm.Přeměřuje Káju... 54 cm.Je to těsné, ale podle neměnné, spravedlivé míry vítězí Vláďa.Bůh má jednu míru. Nepřizpůsobuje ji našim pocitům, našim představám. Je pevná a podle ní bude soudit. Jeho soud je totiž založen na pravdě.

Člověk se dívá na to, co je před očima, ale Bůh se dívá na srdce. My, jako lidé se můžeme srovnávat s našima méně úspěšnýma sousedama...a pak z toho vyjdeme celkem dobře. Jenže před Bohem není náš život porovnáván se životem našeho špatného souseda, ale se životem Krista.


PŘÍBĚH PANA KEDLUBNY


Tohle je život pana Kedlubny. Má trochu potíže. Je zadlužený. Občas křičí na svou hodnou ženu, zvlášť teď, když má ty potíže s financema. Jako dlaždič si moc nevydělá. Má jadrnou mluvu a kolena tvrdá (ne od modlitby). Na rozdíl od sousedů v domě skoro neuklízí...Když se setká pan Kedlubna s paní Vávrovou, (která pracuje v bance, pravidelně uklízí klidně i za sousedku, je hodná na děti i na manžela, a je bez dluhů) je znát rozdíl. Paní Vávrová slušně pozdraví, přestože si tiše myslí – ten dlaždič...zase neuklidil chodník...teď tu kvůli němu byla exekuce...to já jsem proti němu v pohodě.... Jsem prostě lepší člověk.Když se na chodbě objeví paní Novotná (co dělá v pekárně, je v pohodě a nekrade, má vždy čerstvé rohlíky...) je jasné, že život její a paní Vávrové je někde úplně jinde než život pana Kedlubny. Ony jsou přece v pohodě. Ony jsou spravedlivé. Ony v práci nekradou... „Ale ten Kedlubna... co, pani Vávrová?“Ale ouha. Když se k těm čistým, hodným ženám postaví Někdo s ještě trochu jiným životem... zjistí, že jejich život není zas tak úplně bílý. Už vůbec ne zářivě bílý, jako je ten Ježíšův.
Dokud se srovnávají mezi sebou, ještě to vypadá dobře, ale v porovnání s Ježíšem vidí, že potřebují očistit jako každý jiný.Ale jednou pan Kedlubna, (který už neví kudy kam pro dluhy a neví co si počít se životem) potkává Vláďu Kocmana... a setkává se s Ježíšem... a obrací se...je očištěn......a teď je pan Kedlubna dost podobný Ježíši. Je to stále dlaždič. Stále má ještě nějaké dluhy, který musí zaplatit. Stále se ještě občas musí kousnout do jazyka, aby nekřičel na svou ženu... ale něco v něm se stalo. Ježíš proměnil jeho srdce.
Kdyby se s ním chtěly paní Vávrová a paní Novotná poměřovat teď, mohly by si dál myslet, že jsou v pohodě - ale Bůh vidí jejich nedostatečnost. Jejich potřebu se nechat očistit uvnitř.Bůh se nedívá na to, co lidé. Bůh sedívá k srdci. Poměřuje nás podle neměnného vzoru. Podle života (Božího Syna, ale i Syna člověka) Ježíše.

Novinky

2024-06-28

2024-04-20
Festival UNITED CITY v Českých Budějovicích 20.4.2024
Více info o festivalu, kapelách, workshopech... zde >>


Do 29.2.24 využijte v předprodeji zvýhodněnou cenu za vstupenku.

2022-12-14

2022-10-18

2021-10-05

2010-12-19

Aktuální nahrávka "Tys naučil mé srdce bít" je zdarma k dispozici zde >>

2008-09-18
Zpěvník s aktuálními texty
zde 1. část
zde 2. část
zde 3. část
zde 4. část.Milost & Pravda

Zde je k dispozici ke stažení, nejnovější číslo měsíčníku
Milost & Pravda
duben 2019
PDF 5,0 MB

 

© 2007-2008 Cesta života, Design a systém © 2007-2008 Inspiration
Publikování nebo další šíření obsahu nebo jakýchkoliv jeho částí je bez písemného souhlasu vlastníků práv zakázáno.