Křesťanská církev Cesta života

Podpora

Cože? Chceš snad mluvit o finanční výpomoci v době ztráty zaměstnání? Ne. Chci mluvit o výpomoci v době ztráty „mohoucnosti“.

Nepříjemně mě bolí za krkem. Tak, až mi hučí v hlavě. „Mažte si to, masírujte, tady máte léky na uvolnění svalů... a hlavně, příliš nesklánějte hlavu, držte ji nahoře, aby si svaly oddechly,“ říká mi pan doktor.

A tak se za mě manžel modlí a já masíruju, uvolňuju... a hlavně se snažím držet hlavu zpříma. Jenže ono to vůbec není lehké. Právě když hlavu skloním, mám pocit, že se mi uleví (přestože lékařsky je to přesně naopak), takže nevědomky skláním hlavu níž a níž, až se přistihnu, že opět sedím u počítače s hlavou téměř u desky stolu. Co s tím?
Existují takové ty límce – podpora hlavy, aby si svaly ulevily, říkám si. No to je ono. To si musím pořídit.Zkouším to tedy s límcem. Nemám s ním zkušenosti (nikdy jsem nic podobného nepotřebovala) a tak ho upínám poněkud volněji, aby mi snad nepřestala proudit krev do hlavy :-). A ono je to špatně. Už po chvíli zjišťuji, že mi to nepomáhá (jak jsem si představovala), akorát mě to obtěžuje. Jakmile si ovšem nákrčník dostatečně utáhnu, nádherně se mi uleví. Podpora funguje. Neskláním hlavu. Svaly odpočívají. A mě se dokonce zdá, že i v té hlavě mi míň hučí. Nádhera.

A nějak mi to hned evokuje tu „církevní“ podporu. Ne, že by Hlava církve potřebovala podpořit – ta funguje spolehlivě. Ale to tělo. Svaly. Části na krku, které jsou třeba v tuhle chvíli „nemohoucí“, potřebují podpořit. Rády by sloužily Hlavě, rády by udělaly cokoli...ale nejde to. Potřebují (alespoň dočasnou) podporu. Takový nákrčník, který jim uleví. A tak jsou tu „ruce“, které vezmou ten nákrčník a připevní ho na krk.

Je fakt důležité si všímat. Vidět, když mě je teď fajn (a zrovna nepotřebuju sám podepřít), jestli kolem mě není někdo, kdo bez podpory padne. Bůh před nás může předložit tisíce dokonalých typů podpory krku (protože jsme se za to vydatně modlili), ale pokud ruce budou ignorovat impulzy z mozku - „nasaď na krk límec“, tak je to na nic.

Ledvina si může sice udělat malý výlet na povrch a možná i poznat, který ten límec by přesně vyhovoval... ale to je tak asi všechno. Ledvina nemá ručičky. Zase to je na rukách, aby límec nasadily.

A nasadit ho musí podle návodu. Když ho nasadí obráceně – bude to tlačit pod bradou. Když ho dostatečně neutáhnou – límec nepomůže a svaly tuhnou dál.

Pamatujete na tenhle příběh?
Exodus 17:9-13  Mojžíš tenkrát řekl Jozuovi: "Vyber si muže a vytáhni s nimi do boje proti Amalekovi. Já se zítra postavím na vrchol pahorku a budu mít v ruce Boží hůl." Jozue udělal, jak mu Mojžíš řekl, a bojoval s Amalekem. Mojžíš, Áron a Hur zatím vystoupili na vrchol pahorku. A dokud Mojžíš držel ruku zvednutou, vítězil Izrael, jakmile však ruku nechával klesnout, vítězil Amalek. Když tedy již Mojžíšovi ztěžkly ruce, vzali kámen, přistrčili ho pod něj a on si na něj sedl. Áron a Hur mu pak podpírali ruce každý z jedné strany, takže jeho ruce zůstaly na místě až do západu slunce. Tak Jozue porazil Amaleka i jeho lid mečem.

Tady měly potíže ruce. Mojžíš byl vyčerpán. Jeho ruce potřebovaly podepřít, protože jim docházela síla. Ale díky Bohu tam byl kámen na posezení a lidé, kteří Mojžíši pomohli. Kdyby měli oči jen pro boj pod sebou a nevšimli si, že Mojžíš už nezvládá své tělo, kdo ví, jak by to tenkrát dopadlo. Mohli koukat dolů, nevšímat si Mojžíše a jen mít plnou pusu dobrých rad: „Jdi do toho! Co to děláš...zleva...jdi na něj zleva! Pozor zezadu! Člověče, kam to koukáš! Uhni...áááách jóóó! Kdybych tam byl já, to by čubrněli...“

A to oni zas ne. Vyhrnuli si rukávy, a když teda už ten Mojžíš nemůže a sotva se udrží na nohou, zapojíme vlastní svaly a podpoříme jeho ruce, ať si jeho svaly dáchnou.

A tak, když máme šanci někoho podpořit nebo podepřít, proč to neudělat? Pán nás přece propojil jako různé části v jednom těle. Když rozbolí koleno, vnímá oslabení celé tělo. Podpořím koleno, tomu se uleví a následně se uleví celému tělu.

1. Kor. 12:26-27 A tak, jestliže trpí jeden úd, trpí s ním všechny údy. Jestliže je jeden úd chválen, všechny údy se radují spolu s ním. Vy jste tedy Kristovo tělo a jednotlivě jeho údy.

zdes

Novinky

2024-06-28

2024-04-20
Festival UNITED CITY v Českých Budějovicích 20.4.2024
Více info o festivalu, kapelách, workshopech... zde >>


Do 29.2.24 využijte v předprodeji zvýhodněnou cenu za vstupenku.

2022-12-14

2022-10-18

2021-10-05

2010-12-19

Aktuální nahrávka "Tys naučil mé srdce bít" je zdarma k dispozici zde >>

2008-09-18
Zpěvník s aktuálními texty
zde 1. část
zde 2. část
zde 3. část
zde 4. část.Milost & Pravda

Zde je k dispozici ke stažení, nejnovější číslo měsíčníku
Milost & Pravda
duben 2019
PDF 5,0 MB

 

© 2007-2008 Cesta života, Design a systém © 2007-2008 Inspiration
Publikování nebo další šíření obsahu nebo jakýchkoliv jeho částí je bez písemného souhlasu vlastníků práv zakázáno.